Certifikácia projektových manažérov
a odborníkov na projektové riadenie
Čo je to certifikácia?
Certifikácia je proces posúdenia Vašej odbornej spôsobilosti nezávislým orgánom.
V oblasti projektového manažmentu je medzinárodná certifikácia:
- proces posúdenia Vašej odbornej spôsobilosti na riadenie projektov,
- podľa niektorého medzinárodného štandardu (IPMA, PMI, PRINCE2, ...),
- nezávislým certifikačným orgánom (certifikačnou autoritou).
Certifikácia a re-certifikácia
Certifikácia prebieha formou skúšky/overením zhody so štandardom.
Výsledkom certifikácie
je udelenie medzinárodne platného certifikátu (s platnosťou obvykle na 3 až 5 rokov) a zapísanie Vášho mena do medzinárodnej databázy odborníkov na projektové riadenie.
Re-certifikácia
je predĺženie platnosti Vášho certifikátu. Zvyčajne si vyžaduje iba zdokladovanie praxe za predchádzajúce obdobie platnosti certifikátu (3 až 5 rokov) a preukázanie odborného rastu/vzdelávania (kurzy, konferencie, webináre, články, samoštúdium...).
Prečo sa certifikovať?
Z pohľadu jednotlivca - výrazne rastie Vaša hodnota na trhu práce. Stanete sa držiteľom medzinárodne platného certifikátu, ktorý dokladuje, že ste odborníkom v oblasti riadenia projektov. Certifikáty sa vyžadujú aj vo verejnom obstarávaní a Vy budete jeho držiteľom.
Z pohľadu zákazníka - je certifikovaný projektový manažér predpokladom kvalitného riadenia projektu a zodpovedného hospodárenia s financiami a ďalšími prostriedkami, vyčlenenými na projekt.
Z pohľadu zamestnávateľa - je certifikácia svojich pracovníkov potvrdenie odbornej spôsobilosti nezávislou treťou stranou a obvykle sa využíva ako podmienka na kariérny rast a postup vo funkcii.
Ako prebieha certifikácia?
Certifikácia je skúška/overenie zhody. Pri skúške sa porovnáva:
- čo viete (Vaše teoretické znalosti a praktické skúsenosti)
- s tým, čo by ste ako projektový manažér mali vedieť (podľa požiadaviek konkrétneho štandardu).
Vlastná skúška môže byť vykonaná formou - písomného testu, online testu, individuálneho riešenia príkladov, skupinového riešenia prípadovej štúdie na workshope, či individuálneho pohovoru s hodnotiteľmi a ich kombinácia.
Forma skúšky je odlišná pre rôzne medzinárodné štandardy a pre rôzne stupne certifikátov.
Certifikáty s vysokou hodnotou (IPMA a PMI) vyžadujú pred skúšou aj zdokladovanie praxe uchádzača na projektoch, prípadne zdokladovanie vzdelávania v oblasti projektového riadenia.
Približné porovnanie certifikačných skúšok
Približné porovnanie certifikačných skúšok na získanie certifikátov pre "projektových manažérov " z hľadiska náročnosti a komplexnosti posudzovania vedomostí, skúseností a vyžadovanej praxe uchádzačov o certifikát.
Poznámka:
Porovnanie iných certifikátov, pre manažérov programov a portfólií ani ďalších certifikátov IPMA, PMI a Axelos, nie sú predmetom tohto článku.
Certifikáty pre projektových manažérov:
- IPMA stupeň A
- IPMA stupeň B
- IPMA stupeň C
- PMI PMP
- PRINCE2 Practitioner
Certifikáty pre členov projektových tímov
(a začínajúcich projektových manažérov):
- IPMA stupeň D
- PMI CAPM
- PRINCE2 Foundation
Ako si vybrať?
IPMA - má ambíciu sa stať najrozšírenejším štandardom na svete. Má až 4 stupňe certifikátov (podľa praxe uchádzača) a certifikát dokladuje aj tzv. "mäkké" sociálne spôsobilosti a spôsobilosti "zvládnuť prostredie" (stratégiu). Štandard je univerzálny bez ohladu na odvetvie hospodárstva. Skúšky sú v slovenskom jazyku, certifikát IPMA-D je rýchlo získateľný.
PMI - v súčasnosti je nejrozšírenejší štandard - celosvetovo uznávaný. Skúšky sú online v anglickom jazyku. Základom štandardu je procesný model a 10 znalostných oblastí. Vhodný, ak pôsobite na globálnych trhoch, najmä v Amerike a Ázii. Štandard PMI sa stal základom pre spracovanie medzinárodnej normy ISO 21500.
PRINCE2 - je rýchlo získateľný, nevyžaduje dokladovanie praxe, preto sú certifikáty PRINCE2 niektorými odborníkmi považované za certifikáty s nížšou vypovedaciou hodnotou. PRINCE2 používa odlišné skupiny procesov ako štandardy ISO, PMI a IPMA (preto sú niekedy považované za kompatibilné). Ako jedinný štandard popisuje nielen rolu "manažéra projektu" ale aj ďalšie roly v organizačnej štruktúre projektu. Skúšky sú v slovenskom, českom či anglickom jazyku (podľa verzie). Je preferovaný vo verejnej správe najmä z dôvodu rýchleho a jednoduchého získania, no pri riadení verejných projektov je málo využívaný. Najnižší stupeň certifikátu dokladuje, že držitel iba teoreticky pozná metódu.
Ako sa na certifikáciu pripraviť?
Využite niektorý z prípravných kurzov...
Zástupcom IPMA na Slovensku je SPPR Spoločnosť pre projektové riadenie (IPMA Slovakia). Certifikáty IPMA majú predpoklad sa stať najrozšírenejšími certifikátmi na Slovensku a v Európe, najmä pre komplexnosť certifikačného procesu a univerzálnosť ich využitia.
Všetky medzinárodné skúšky IPMA je možné vykonať v slovenskom jazyku. Rozdielnosť certifikátov je v praxi uchádzača - preukazuje sa dĺžkou praxe a zložitosťou/komplexnosťou projektov.
Chcem si pozrieť cvičné certifikačné príklady IPMA
Certifikáty a certifikačná skúška IPMA®
Viacej informácií: www.ipma.world
Certifikáty a certifikačná skúška PMI®
Viacej informácií: www.pmi.org a www.pmi.sk
Certifikáty a certifikačná skúška PRINCE2®
Viacej informácií: www.axelos.com/certifications/prince2
Porovnanie štandardov
Súvisiace články:
Certifikát projektového manažéra. Prečo ho vyžadovať?
IPMA® recertifikácia
Štandard IPMA® ZDARMA
Potrebujete sa poradiť?
Zavolajte alebo napíšte.
Rád Vám odpoviem na Vaše otázky a odovzdám svoje skúsenosti...
doc. Ing. Petr Všetečka, PhD.
autor anglicko-slovenskej knihy Projektové myslenie (PTBOK Guide)
certifikovaný projektový manažér IPMA stupeň B, PRINCE2 Practitioner
hodnotiteľ IPMA pre Slovenskú republiku
+421 905 800 995
vsetecka@garantpp.sk